science

science

آزمون تشخيص شخصيت اينياگرام (RHETI)

از نظريه‌هاي متعددي كه از آغاز علم روانشناسي تاكنون به طبقه­‌بندي و توصيف تيپ­‌هاي مختلف شخصيتي پرداخته‌اند، نظريه­‌هاي سنخ­‌شناسي و تيپ­‌شناسي مانند يونگ و آيزنگ تا نظريه هالند و نظريه اينياگرام ۹ گونه تيپ شخصيتي را معرفي و توصيف مي­كند و درواقع افراد را با تمايلات دروني، انگيزه­‌هاي هشيار و ناهشيار و الگوي احساسي، ادراكي و رفتاري خود آشنا مي­كند. اينياگرام در لغت از دو كلمه يوناني Ennea به معناي عدد ۹ و Gram به معناي شكل تشكيل شده است. درواقع اين مفهوم معرف تيپ‌­هاي ۹ گانه شخصيتي است. هرسنخ شخصيتي كانون توجه، علايق، ارزشها، انتظارات، شكل برقراري ارتباط و محيط شغلي جذاب با نوع خودش را دارد. اينياگرام شخصيتي از يك مبداً يا از سوي يك شخص و يا موسسه پرورش نيافته است، بلكه نتيجه تحقيقات، كنجكاوي­‌ها و تجزيه و تحليل­‌هاي فراواني است كه از تركيب روش­‌هاي متعدد اسطوره‌ه­اي (ديني، مذهبي، عرفاني) و علم روان­شناسي امروزي سرچشمه گرفته است. فردي كه شكل اينياگرام را براي اولين بار معرفي نمود، فردي روسي ـ يوناني به نام گورجيف است كه در ابتداي قرن بيستم پايه­‌گذار اوليه اين نظريه نام گرفت. اما تخصيص نه تيپ شخصيتي به هريك از نه وضع روي نمودار به‌طوري‌كه امروزه ما آن را مي­‌شناسيم، به ايچاز، و آموزش وسيع اينياگرام از اوايل سال ۱۹۷۰ به روان­پزشك آمريكايي به نام نارانجو برمي‌گردد.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰:۵۱ | مهرداد بلاغي
،

بسته آموزش نرم افزار SPSS

موسسه پژوهشي ايران تحقيق پس از ارائه موفق بسته آموزشي در حيطه‌هاي مختلف آماري، پس از ماه‌ها تلاش بسته آموزش نرم افزار SPSS را نيز آماده كرده است. اگرچه كتاب‌هاي بي‌شماري در حوزه آموزش نرم افزار SPSS چاپ شده و در اختيار پژوهشگران قرار گرفته است اما تمامي اين كتاب‌ها داراي نقاط ضعفي در برخي بخش‌ها هستند كه لزوم تدوين چنين بسته‌اي را نشان مي‌دهد. در اكثر كتاب‌هاي آموزشي با تفصيل بسيار زياد به مباحث نظري پرداخته شده است اما به نيازهاي اصلي دانشجويان، اساتيد و پژوهشگران كه همان مباحث كاربردي است توجه كمي شده است.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰:۱۸ | مهرداد بلاغي
،

نمونه سوالات آزمون زبان دانشگاه آزاد EPT با پاسخنامه

نمونه سوالات آزمون زبان دانشگاه آزاد EPT با پاسخنامه كه گردآوري و تدوين آن از سوي موسسه ايران تحقيق انجام گرفته است ويژه دانشجويان دكتري دانشگاه آزاد است. دانشجوياني كه در مقطع دكتري تخصصي دانشگاه آزاد درحال تحصيل مي‌باشند يا قصد دارند در اين مقطع به ادامه تحصيل بپردازند نيازمند ارئه يكي از مدارك زبان هستند كه توسط وزارت علوم يا دانشگاه آزاد برگزار مي‌گردد. آزمون زبان EPT كه توسط خود دانشگاه آزاد برگزار مي‌شود شامل مجموعه سوالاتي است كه كسب نمره حداقل ۵۰ در آن براي دانشجويان مقطع دكتري دانشگاه آزاد ضروري مي‌باشد. در زير توضيحاتي درباره اين آزمون آمده است.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۹:۴۷ | مهرداد بلاغي
،

پاسخي از مجله براي مقاله ارسالي تان دريافت نكرده‌ايد؟ اين مطلب را بخوانيد

يكي از دشوارترين كارهاي ممكنه حين فرآيند چاپ مقاله، انتظار جهت پاسخگويي اديتور به مقاله مي‌باشد. مجلات برحسب فاكتورهاي مختلفي اعم از فيلد پزوهش و مدت زمان اعلام شده براي داوري توسط مجله طول دوره داوري را مشخص مي‌كنند. براي مثال، مجلات الزوير در حدود ۴ ماه زمان مي‌خواهند تا مقاله شما را مورد بررسي قرار دهند. اما در كل مي‌توان مدت زمان داوري مقالات را در ژونالها ۱ تا ۸ ماه عنوان نمود. برخي از ژورنالها با دريافت وجه مقاله شما را در پروسه داوري سريع قرار مي‌دهند كه مي‌توانيد براي مثال در ۱ يا ۲ هفته داوري مقاله‌تان را دريافت كنيد.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۸:۵۹ | مهرداد بلاغي
،

هزينه چاپ كتاب چقدر است؟

بسياري از دانشجويان و اساتيدي كه قصد دارند كتاب خود را به صورت مستقل به چاپ برسانند در زمينه هزينه چاپ كتاب اطلاعات كمي دارند و همين عامل سبب شده است كه بسياري از متوني كه قابليت تبديل شدن به كتاب را دارد در دست دانشجويان و اساتيد بماند. براي مثال يك دانشجوي كارشناسي ارشد يا دكتري مي‌تواند حاصل تلاش‌هاي خود براي پايان نامه‌اش را به كتاب تبديل كند. در بسياري از كشورهاي دنيا معمولاً پايان نامه كارشناسي ارشد يا دكتري به كتاب تبديل مي‌شود تا افراد بيشتري بتوانند از آن استفاده نمايند اما در ايران حاصل يك پايان نامه معمولاً به يك يا چند مقاله تبديل مي‌شود و استفاده چنداني از آن نمي‌شود.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۸:۰۶ | مهرداد بلاغي
،

ترجمه كتاب علمي و نكاتي كه بايد بدانيد

در سال‌هاي اخير رشد علمي سرعت بسيار زيادي گرفته است و ميليون‌ها  مقاله و كتاب در هر سال نوشته و چاپ مي‌شوند. بيشتر توليدات علمي دنيا به چند زبان از جمله انگليسي، فرانسوي، اسپانيايي و آلماني محدود شده‌اند و سهم ساير زبان‌ها در توليد علم بسيار كم است. حتي حجم انبوهي از توليدات علمي كشوري مانند ايران به زبان انگليسي چاپ مي‌گردند و بنابراين توجه به زبان‌هاي علمي بايد جدي گرفته شده است و ترجمه كتاب علمي مهم تلقي شود.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۷:۱۱ | مهرداد بلاغي
،

استفاده موثر از واژگان مترادف‌ در جمله در هنگام نگارش مقاله علمي

مترادف، واژه‌اي است كه معناي‌اش با يك واژه معين يكسان است. در نگارش انگليسي، يكي از بهترين‌ راه‌ها براي غنا بخشيدن به دايره لغات خود و همچنين اجتناب از كاربرد مكرر يك واژه، استفاده از ديكشنري‌هايي موسوم به thesaurus (گنجينه لغات يا اصطلاح نامه) براي يافتن واژگان مترادف است. اين نوع ديكشنري‌ها تمام كلماتي را فهرست مي‌كنند كه معاني مشابهي دارند. امروزه با وجود منابع آنلاين ديگر نياز چنداني به تهيه نسخه‌هاي چاپي اين نوع ديكشنري‌ها احساس نمي‌شود. حتي واژه پرداز word داراي يك گنجينه لغت است! (زبانۀ Review، گزينه Thesaurus در منوي Proofing).

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۶:۳۸ | مهرداد بلاغي
،

ضريب تاثير يا ايمپكت فكتور

فعاليت ديگر آي اس آي (ISI) چاپ يك گزارش سالانه موسوم به «گزارش استنادي مجلات علمي» يا (جِي سي آر) است. در اين گزارش سالانه، آي اس آي (ISI) مجلاتي كه در بانك اطلاعاتي اين موسسه نمايه شده اند را بر اساس شاخصي به نام «ايمپكت فكتور» يا ضريب تأثير رتبه بندي مي كند. در محافل علمي از ضريب تأثير مجلات به عنوان يكي از مهم ترين شاخص‌هاي اعتبار مجلات ياد مي شود، هر چند كه در سالهاي گذشته نظام‌هاي رقيب و موازي تلاش كرده اند با وارد آوردن اشكالاتي به روش محاسبه اين شاخص، آن را با چالش هايي مواجه كرده و از اعتبار آن بكاهند. درك معناي ضريب تأثير بسيار ساده است. اين شاخص در هر سال، بر اساس متوسط تعداد ارجاعات به هر مقاله يك ژورنال در خلال دو سال قبل از زمان محاسبه، برآورد مي شود. بنابراين، اگر ضريب تأثير يك مجله در سال ۲۰۱۳ برابر سه باشد به معني اين است كه به هر يك از مقاله هاي چاپ شده اين مجله در سالهاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به طور متوسط سه بار استناد شده است.  محاسبه اين شاخص نيز ساده است. ضريب تأثير يك مجله در سال ۲۰۱۳ بر اساس فرمول زير محاسبه مي شود؛

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد. 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۵:۲۳ | مهرداد بلاغي
،
science
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان