science

science

۷ نكته كاربردي و عالي در انتخاب عنوان كتاب

نويسندگان كتاب در كار نگارش كتاب مهارتهاي بسيار زيادي را لازم دارند تا بتوانند كتابي را به صورت كامل نوشته و به چاپ و انتشار برسانند. متاسفانه برخي از نويسندگان مبتدي و حتي مجرب زمان زيادي را براي اموزش اصول نگارش و چاپ كتاب صرف نمي‌كنند. براي مثال، گذشته از اصول و تكنيك‌هاي پيچيده محتواي كتاب، بر اساس مطالعاتي كه نگارنده اين مطلب از وب سايت‌هاي مختلف انجام داد براي انتخاب عنوان يك كتاب شايد بيش از ۱۰۰ توصيه متفاوت و مختلف براي نويسندگان كتاب ارايه شده است. آيا تمامي نويسندگان كتاب اين توصيه‌ها را ديده‌اند و آنها را خوانده‌اند؟ در ذهن داشته باشيد كه اگر روزي چندين جلد كتاب چاپ كرده باشيد ولي اصول و تكنيك‌هاي آن را رعايت نكرده باشيد با قاطعيت مي‌توانيم بگوييم كه شما تجربه بالايي در زمينه نگارش و چاپ كتاب نداريد. در زير به ارايه ۷ نكته كاربردي و عالي در انتخاب عنوان كتاب مي‌پردازيم كه مي‌تواند براي نويسندگان كتاب راهبردي باشد. اين ۷ نكته عمدتاً براي كتابهاي دانشگاهي و آموزشي (نه كتابهاي داستان و رمان) بيشتر مناسب است.

سايت چاپ كتاب و ترجمه كتاب نارون را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ دى ۱۳۹۶ | ۰۲:۵۲:۵۹ | مهرداد بلاغي
،

چگونه يك مجله اسكوپوس پيدا كنيم كه فرآيند چاپ آن كوتاه باشد؟

بدون استثنا تمامي مقاله نويسان اين تمايل را دارند كه بعد از اتمام كار نگارش مقاله، مقاله آنها در كوتاه‌ترين زمان ممكنه در مجله دلخواهشان پذيرش و چاپ شود. پذيرش و چاپ مقاله در كوتاه ترين زمان ممكنه غيرممكن نيست و كافي است نگارنده مقاله چندين وجه را در نظر گيرد. اين وجوه به عوامل دروني و بيروني تقسيم مي‌شود. عوامل دروني همان كيفيت مقاله و ميزان علمي و اصولي بودن مقاله است، و عوامل بيروني عواملي هستند كه خارج از دسترس نويسنده مقاله هستند و معمولاً هيچ ارتباطي با كيفيت مقاله او ندارند. برخي مجلات به واسطه استقبال زياد نويسندگان، معروفيت و محبوبيت و عوامل ديگر طول فرآيند چاپ و پذيرش طولاني دارند و برعكس. برخي ديگر از مجلات نيز علي رغم كيفيت بالا و محبوبيت‌شان سيستمي انديشيده‌اند تا بتوانند فرآيند چاپ و پذيرش خود را كوتاه كنند. يكي از پايگاه‌هاي علمي مهم و معروف دنيا اسكوپوس است كه خود وابسته به موسسه الزوير مي‌باشد. در اين جا طي مطلبي با عنوان چگونه يك مجله اسكوپوس پيدا كنيم كه فرآيند چاپ آن كوتاه باشد؟ مي‌كوشيم براي آن دسته از افرادي كه قصد چاپ و پذيرش مقاله در اين پايگاه را در مدت كوتاهي دارند پاسخي ارايه دهيم.

سايت چاپ مقاله و پذيرش مقاله اوج دانش را مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ دى ۱۳۹۶ | ۰۲:۵۱:۵۵ | مهرداد بلاغي
،

پرسشنامه خودكارآمدي درد (PSEQ)

 شكست در رهايي از درد، يكي از عواملي است كه بيماران درد مزمن را به سمت افكار و رفتارهاي خودكشي سوق مي‌دهد. در همين راستا اخيراً مفهوم عوامل محافظت‌كننده در برابر خودكشي مطرح‌شده است كه به‌عنوان افكار، عقايد يا توانايي‌هايي توصيف ميشود كه از افراد در برابر اثرات آسيب رسان عوامل خطر محافظت مي كند. وجود عوامل محافظت‌كننده در كنار عوامل خطر، اثرات عوامل خطر را كاهش داده و به‌صورت ضربه گير در برابر احتمال بروز افكار و رفتارهاي خودكشي عمل مي كند. مطالعات متعدد طيف گسترده اي از عوامل تعديل‌كننده و محافظت‌كننده در برابر عوامل خطر خودكشي را شناسايي كرده است. گروهي از محققان بر اساس الگوي ارزيابي طرح واره ي خودكشي (SAMS) نشان داده اند خودارزيابي هاي مثبت كه مشابه مفهوم خودكارآمدي بندورا است و به معني اطمينان افراد به توانايي شان در نشان دادن رفتارهاي خاص، مديريت هيجان ها، رويارويي با موقعيت‌هاي دشوار زندگي و به دست آوردن حمايت هاي اجتماعي است، يكي از عوامل تعديل‌كننده در برابر خودكشي محسوب مي شود. خودكارآمدي مرتبط با درد عبارت است از ميزان اطمينان فرد به توانايي اش براي حفظ عملكرد علي رغم وجود درد كه نقش آن در ناتوانايي هاي مربوط به درد در تحقيقات متعدد نشان داده‌ شده است.

فروشگاه پرسشنامه ، پروتكل و پاورپوينت ايران تحقيق را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۳:۴۴ | مهرداد بلاغي
،

پروتكل مداخله ترك سيگار و دخانيات با رويكرد مصاحبه انگيزشي و درمان شناختي رفتاري

مصرف سيگار و ساير دخانيات در بسياري از جوامع تبديل به يكي از مشكلات بزرگ حوزه سلامت شده است. در ايران نيز ميزان مصرف سيگار و دخانيات بسيار بالاست كه باعث تحميل هزينه‌هاي مادي و جسمي بسيار زياد به افراد، خانواده‌ها و كل جامعه شده است. بسياري از افرادي كه سيگار مصرف مي‌كنند دوست دارند آن را ترك كنند و در برخي موارد براي اين كار به روانشناسان و مشاوران مراجعه مي‌كنند. بنابراين اگر روانشناسان و مشاوران يك پروتكل مداخله استاندارد و جامع براي رويارويي با چنين مراجعاني داشته باشند ميزان موفقيت آنان به شدت افزايش خواهد يافت. پروتكل مداخله ترك سيگار و دخانيات با رويكرد مصاحبه انگيزشي و درمان شناختي رفتاري نيز با همين هدف توسط موسسه ايران تحقيق آماده سازي شده است.

فروشگاه پرسشنامه ، پروتكل و پاورپوينت ايران تحقيق را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۳:۰۴ | مهرداد بلاغي
،

انتشار سالامي و انتشار حجم دهنده چه مفهومي دارند؟

پژوهشگران عمداً يا سهواً ممكن است در انتشار اثر علمي خود مرتكب اشتباه يا جعل علمي شوند. در اينجا مي‌خواهيم به دو نوع عمل غيراخلاقي در انتشار آثار علمي با نام هاي انتشار سالامي (Salami publications) و مقالات حجم دهنده (Meat extenders articles) بپردازيم و به اين سوال كه انتشار سالامي و انتشار حجم دهنده چه مفهومي دارند؟ پاسخ دهيم.

سايت چاپ مقاله و ترجمه مقاله اوج دانش را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۲:۲۳ | مهرداد بلاغي
،

چرا قبل از شروع مقاله نويسي بايد ادبيات پژوهش را مطالعه كنيم؟

بارها شنيده ايم كه اساتيد راهنما و محققان حرفه‌اي توصيه مي‌كنند كه قبل از انجام هرگونه پژوهش به مطالعه ادبيات تحقيق بپردازيد. اما اولين سوال اين است كه ادبيات تحقيق به چه معناست؟ فرض كنيد پزوهشگري مي‌خواهد درباره استرس و پرخاشگري دانش آموزان تحقيق انجام دهد. تمامي مقالاتي كه تاكنون در حيطه استرس يا پرخاشگري  يا هر دو بر روي دانش آموزان كار شده‌اند به عنوان ادبيات تحقيق آن پژوهش شناخته مي‌شوند. معمولاً پژوهشگران مقالاتي كه در ۵ سال اخير بر روي اين دو متغير و جامعه آماري دانش اموزان كار شده‌اند را به عنوان مقالات هدف انتخاب مي‌كنند. در زير به پاسخ به سوال چرا قبل از شروع مقاله نويسي بايد ادبيات پژوهش را مطالعه كنيم؟ مي‌پردازيم.

 سايت چاپ مقاله و ترجمه مقاله اوج دانش را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۱:۵۱ | مهرداد بلاغي
،

پذيرش و چاپ مقاله علمي پژوهشي

بسياري از دانشجويان و اساتيد بايد نتايج پژوهش‌هاي خود را در قالب مقالات علمي در مجلات معتبر داخلي و يا خارجي به چاپ برسانند. از سوي ديگر به دليل عدم نياز به ترجمه و آشنا بودن به ساختار مقالات مجلات داخلي، تمايل به پذيرش و چاپ مقاله علمي پژوهشي در ايران بيشتر از مجلات ISI و اسكوپوس است. البته بسياري از متخصصان معتقدند كه سطح علمي برخي از مجلات علمي پژوهشي داخلي از مجلات مشابه خارجي نمايه شده در ISI و اسكوپوس نيز بالاتر است و به همين دليل براي چاپ مقاله در مجلات داخلي بايد سطح مقاله نگارش شده بسيار بالا باشد.

 سايت ترجمه مقاله نيتيو را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰:۵۶ | مهرداد بلاغي
،

چهار گام عالي براي چاپ كتاب

چهار گام عالي براي چاپ كتاب

۱- اهداف خود را مشخص كنيد: اگر قصد داريد كتابي چاپ كنيد، بهتر است قبل از اقدام كردن به هر كاري هدف خود را از چاپ اين كتاب مشخص نماييد. آيا شما قصد نوشتن يك كتاب پرفروش را داريد؟ يا هدف شما اين است كه براي دوره‌هاي آموزشي كه برگزار مي‌كنيد يك كتاب بنويسيد و پس از هر كارگاه آن را به شركت كنندگان اهدا كنيد؟ يا اينكه هدف شما تقويت رزومه و استفاده از مزاياي چاپ كتاب براي مصاحبه شغلي يا دكتري است؟ برخي نيز دوست دارند نام خود را بر روي كتاب ببينند و اين كار به آن‌ها لذت مي‌دهد. در هر صورت شما بايد از ابتدا هدف خود را مشخص كنيد چرا كه داشتن چنين هدفي بر نوع و كيفيت كتابي كه آماده مي‌كنيد تاثير خواهد گذاشت.

 سايت ترجمه مقاله نيتيو را مشاهده كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۹:۵۸ | مهرداد بلاغي
،

آزمون تشخيص شخصيت اينياگرام (RHETI)

از نظريه‌هاي متعددي كه از آغاز علم روانشناسي تاكنون به طبقه­‌بندي و توصيف تيپ­‌هاي مختلف شخصيتي پرداخته‌اند، نظريه­‌هاي سنخ­‌شناسي و تيپ­‌شناسي مانند يونگ و آيزنگ تا نظريه هالند و نظريه اينياگرام ۹ گونه تيپ شخصيتي را معرفي و توصيف مي­كند و درواقع افراد را با تمايلات دروني، انگيزه­‌هاي هشيار و ناهشيار و الگوي احساسي، ادراكي و رفتاري خود آشنا مي­كند. اينياگرام در لغت از دو كلمه يوناني Ennea به معناي عدد ۹ و Gram به معناي شكل تشكيل شده است. درواقع اين مفهوم معرف تيپ‌­هاي ۹ گانه شخصيتي است. هرسنخ شخصيتي كانون توجه، علايق، ارزشها، انتظارات، شكل برقراري ارتباط و محيط شغلي جذاب با نوع خودش را دارد. اينياگرام شخصيتي از يك مبداً يا از سوي يك شخص و يا موسسه پرورش نيافته است، بلكه نتيجه تحقيقات، كنجكاوي­‌ها و تجزيه و تحليل­‌هاي فراواني است كه از تركيب روش­‌هاي متعدد اسطوره‌ه­اي (ديني، مذهبي، عرفاني) و علم روان­شناسي امروزي سرچشمه گرفته است. فردي كه شكل اينياگرام را براي اولين بار معرفي نمود، فردي روسي ـ يوناني به نام گورجيف است كه در ابتداي قرن بيستم پايه­‌گذار اوليه اين نظريه نام گرفت. اما تخصيص نه تيپ شخصيتي به هريك از نه وضع روي نمودار به‌طوري‌كه امروزه ما آن را مي­‌شناسيم، به ايچاز، و آموزش وسيع اينياگرام از اوايل سال ۱۹۷۰ به روان­پزشك آمريكايي به نام نارانجو برمي‌گردد.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰:۵۱ | مهرداد بلاغي
،

بسته آموزش نرم افزار SPSS

موسسه پژوهشي ايران تحقيق پس از ارائه موفق بسته آموزشي در حيطه‌هاي مختلف آماري، پس از ماه‌ها تلاش بسته آموزش نرم افزار SPSS را نيز آماده كرده است. اگرچه كتاب‌هاي بي‌شماري در حوزه آموزش نرم افزار SPSS چاپ شده و در اختيار پژوهشگران قرار گرفته است اما تمامي اين كتاب‌ها داراي نقاط ضعفي در برخي بخش‌ها هستند كه لزوم تدوين چنين بسته‌اي را نشان مي‌دهد. در اكثر كتاب‌هاي آموزشي با تفصيل بسيار زياد به مباحث نظري پرداخته شده است اما به نيازهاي اصلي دانشجويان، اساتيد و پژوهشگران كه همان مباحث كاربردي است توجه كمي شده است.

ادامه مطلب فوق را در اين لينك مشاهده كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰:۱۸ | مهرداد بلاغي
،
science
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 23
بازديد ديروز : 16
بازديد كل : 2250

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان